Зв'язок між соціально-економічним статусом пацієнта і результатами інтенсивній терапії
Чим нижчий соціально-економічний статус пацієнта, тим вище рівень летальності при госпіталізації у відділення інтенсивної терапії. Це пояснюється підвищеною частотою госпіталізації пацієнтів з сепсисом серед популяції людей, які проживають у регіонах з високим рівнем населення нижче межі бідності; підвищеним ризиком госпіталізації з сепсисом у пацієнтів з нижчим рівнем освіти та доходу; частішою госпіталізацією пацієнтів з відсутністю матеріальних благ, які вважаються основними потребами в суспільстві, з сепсисом або травмою, гострим загостренням хронічного обструктивного захворювання легень або зловживанням психоактивними речовинами; географічною доступністю інтенсивної медичної допомоги. Такі висновки отримані за даними систематичного огляду та метааналізу, опублікованого в Crit Care Med [1].
Метою метааналізу було синтезувати наявні докази зв’язку між соціально-економічним статусом і результатами інтенсивної терапії.
Критеріям включення відповідали тридцять вісім досліджень. Об’єднаний аналіз випадкових ефектів показав, що нижчий соціально-економічний статус пацієнта був пов’язаний з більш високим рівнем летальності менше ніж через 30 днів після госпіталізації у відділення інтенсивної терапії, із зведеним співвідношенням шансів 1,13 (95% ДІ, 1,05–1,22). Мета-аналіз тривалості перебування у відділенні інтенсивної терапії не продемонстрував суттєвої різниці між соціально-економічними групами. Соціально-економічний статус також може бути пов’язаний із функціональним статусом пацієнта і місцем виписки після перебування у відділенні інтенсивної терапії.
Окремі дослідження дали суперечливі результати щодо впливу соціально-економічної нерівності на смертність після надходження до реанімації. Проте цей мета-аналіз продемонстрував значно вищу короткострокову смертність після госпіталізації в реанімацію серед найбільш вразливої категорії пацієнтів порівняно з найменш знедоленими.
Ці нерівності можна пояснити декількома механізмами.
1. Причини госпіталізації у відділення інтенсивної терапії відрізняються залежно від соціально-економічного статусу. Продемонстровано підвищену ймовірність госпіталізації пацієнтів з сепсисом серед популяції людей, які проживають у регіонах з високим рівнем населення нижче межі бідності.
2. Показано підвищений ризик госпіталізації з сепсисом у пацієнтів з нижчим рівнем освіти та доходом.
3. Продемонстровано, що пацієнти з відсутністю матеріальних благ, які вважаються основними потребами в суспільстві, частіше потрапляють із сепсисом або травмою, гострим загостренням хронічного обструктивного захворювання легень або зловживанням психоактивними речовинами.
4. Географічна доступність інтенсивної медичної допомоги також може бути пов’язана з соціально-економічним статусом. В одному дослідженні повідомлялося про нижчий доступ до інтенсивної медичної допомоги в громадах з низьким рівнем доходу в Сполучених Штатах: лише 51% громад з найнижчими доходами мають відділення інтенсивної терапії, порівняно з 97% громад з найвищим рівнем доходів.
5. Немає жодних даних, що соціально-економічний статус може вплинути на надання лікування в інтенсивній терапії. Не виявлено різниці в методах надання допомоги (наприклад, частота штучної вентиляції легень, використання вазопресорів) або рішеннях щодо припинення лікування.
McHenry RD, Moultrie CEJ, Quasim T, Mackay DF, Pell JP. Association Between Socioeconomic Status and Outcomes in Critical Care: A Systematic Review and Meta-Analysis. Crit Care Med. 2023;51(3):347-356. doi:10.1097/CCM.0000000000005765
Доц. Тацюра Л.Д.