Авторизація

Email
Пароль

Інформація в 7-ми реченнях: Високі дози спіронолактону не мають ефективності у лікуванні фіброміалгії

Спіронолактон (SPL) - це оборотний антагоніст мінеральних кортикоїдних рецепторів (MR) та андрогенних рецепторів (AR), який викликає фармакотерапевтичний інтерес не тільки завдяки своїм сприятливим ефектам при серцевій недостатності, а й через патогенетичну роль діяльності MR та AR у нервово-психічних захворюваннях. Щоб підтвердити це спостереження, було проведено подвійне сліпе плацебо-контрольоване рандомізоване клінічне дослідження (RCT), де сприятливі та швидкі ефекти SPL були задокументовані у серії випадків лікування жінок із синдромом фіброміалгії (FMS).

 

Загалом було обстежено 69 пацієнтів, 56 пацієнтів мали право на вибір та були рандомізовані на SPL або плацебо (кожен n=28), при чому 43 пацієнти завершили клінічне випробування до останнього відвідування (n = 21 та n = 22 відповідно). Після застосування початкових доз SPL (50 та 100 мг/добу) між 7 та 28 днем дозу підвищували  ​​до  200 мг/добу SPL або плацебо. Первинним результатом стала зміна оцінки FIQ ‐ G (опитувальник впливу на фіброміалгію, німецька версія ), в той час як вторинними характеристиками результату були зміни болю (числова шкала оцінки, NRS); настрій (ADS); якість життя (SF ‐ 36); і зміна показника FIQ ‐ 14 днів після закінчення прийому препарату.

Отже, вживання 200 мг/добу SPL суттєво не змінили ні первинні, ні вторинні кінцеві результати, але в той же час вважалося, що не заподіяли шкоди. Крім того SPL викликав тимчасове підвищення рівня калію в сироватці крові з поступовим його зниженням максимально через 2 тижні, але без клінічної значимості.

 

1. Ruwen Böhm, Paul Westermann, Martin Gleim, and al. High‐dose spironolactone lacks effectiveness in treatment of fibromyalgia (RCT). European Journal of Pain: April 2021 - Volume 25, - Issue 4. https://doi.org/10.1002/ejp.1784

 

Ас. Іскра Ю.А.