Авторизація

Email
Пароль

Інформація в 7-ми реченнях: Клінічні та психологічні відмінності якості життя у хворих на фіброміалгію, котрі отримують допомогу на рівні середньої та вищої медичних установ.

«Ефект лійки» при фіброміалгії (ФМ) передбачає, що, група пацієнтів з тяжчим перебігом захворювання та складнішою клінічною ситуацією отримують ширший доступ до медичних послуг, ніж особи з ФМ із загальної популяції, проте досліджень, що порівнюють пацієнтів, які отримували лікування на різних рівнях охорони здоров’я, мало. Метою даного дослідження був аналіз гіпотези «ефекту лійки» шляхом порівняння пацієнтів із вторинних та вищих медичних служб. Висновок доводять Campos R.P. та співавт. у European Journal of Pain (1). 

До порівняння було включено 55 пацієнтів з вторинних  (ревматологічні практики - RP) та 60 пацієнтів вищих медичних закладах (клініки хронічного болю - CPC). Пацієнти з CPC виявили найгірший клінічний статус (більша кількість тендерних точок, відвідування лікарів та супутня патологія), більше соматичних симптомів (рівень болю та денної дисфункції) та гірший емоційний статус (більше тривожності), ніж пацієнти з RP. Пацієнти, які відвідують CPC, також виявили найгірші соціально-демографічні, клінічні та психологічні характеристики та оцінку якості життя, пов'язану зі здоров'ям (HRQL), ніж пацієнти з RP, хоча ця різниця була опосередкована різницею в клінічних та психологічних змінних.

Дослідження підтвердило гіпотезу «ефекту лійки» серед пацієнтів різного рівня охорони здоров’я, при цьому пацієнти третинних медичних служб виявляють найгірший клінічний статус, більше соматичних та психологічних симптомів та гірший HRQL, ніж пацієнти вторинних медичних служб.

 

1. Campos R.P., Vázquez I.,  Vilhena E.//Clinical, psychological and quality of life differences in fibromyalgia patients from secondary and tertiary healthcare//European Journal of Pain//November  2020 - Volume 24 Issue 10

 

Ас. Іскра Ю.А.