Результати неінвазивної підтримки дихальних шляхів у пацієнтів в комі із гострим отруєнням
Серед пацієнтів в комі з підозрою на гостре отруєння стратегія відмови від інтубації була пов’язана із меншими термінами госпіталізації як у відділенні інтенсивної терапії, так і в лікарні. Такі данні отримані за результатами багатоцентрового рандомізованого клінічного дослідження, опублікованого в JAMA [1].
Метою дослідження було визначити вплив утримання від інтубації трахеї порівняно зі звичайною практикою на клінічні результати пацієнтів в комі із гострим отруєнням і оцінкою за шкалою коми Глазго менше 9 балів.
Дослідження проводилося на базі 20 відділень невідкладної допомоги і 1 відділення інтенсивної терапії у Франції. В дослідження включали дорослих пацієнтів (вік ≥18 років) з клінічною підозрою на гостре отруєння та зниженим рівнем свідомості з оцінкою за шкалою коми Глазго менше 9 балів. В дослідження не включались наступні категорії пацієнтів: вагітні жінки, ув’язнені чи примусово затримані, пацієнти, які мали негайну потребу в інтубації трахеї (що визначалось за ознаками респіраторного дистресу, клінічною підозрою на будь-яку травму головного мозку, судоми чи шок). Пацієнтів також виключали з дослідження, якщо була підозра на отруєння кардіотропними препаратами (β-блокаторами, інгібіторами кальцієвих каналів або інгібіторами ангіотензинперетворювального ферменту) або якщо була інтоксикація відомою однією токсичною речовиною, дію якої можна було усунути (опіоїди та бензодіазепіни).
В групі втручання (використання неінвазивної підтримки дихальних шляхів) утримувались від інтубації трахеї якщо не було критеріїв екстреної інтубації, до яких відносили судоми, респіраторний дистрес (визначався периферичним насиченням киснем, виміряним за допомогою пульсоксиметрії
В дослідженні прийняли участь 225 пацієнтів (середній вік 33 роки; 38% жінок), з них 116 були в групі втручання та 109 у контрольній групі. За час перебування в стаціонарі жоден хворий не помер. В групі втручання частота будь-якої побічної дії була нижчою порівняно з контрольною групою (6% проти 14,7%; різниця абсолютного ризику 8,6% [95% ДІ, від -16,6% до -0,7%]). Частота реєстрації пневмонії була також нижче в групі втручання порівняно з контрольною групою 8 (6,9%) і 16 (14,7%) пацієнтів відповідно (різниця абсолютного ризику -7,8% [95% ДІ від -15,9% до 0,3%]). Середня тривалість перебування у відділенні інтенсивної терапії в групі втручання 0 годин [IQR, 0-18,5] проти 24,0 годин [IQR, 0-57,0] в контрольній групі. Середня тривалість перебування в лікарні становила 21,5 години (IQR, 10,5-44,5) в групі втручання порівняно з 37,0 годинами (IQR, 16,0-79,0) у контрольній групі (ВР, 0,74 [95% ДІ, 0,53-1,03]) .
1. Freund Y, Viglino D, Cachanado M, et al. Effect of Noninvasive Airway Management of Comatose Patients With Acute Poisoning: A Randomized Clinical Trial. JAMA. Published online November 29, 2023. doi:10.1001/jama.2023.24391
Доц. Танцюра Л.Д.
Для тих, хто прагне удосконалення далі