Авторизація

Email
Пароль

Персоналізована медицина: соматосенсорне фенотипування при болях опорно-рухового апарату

Сучасні засоби лікування болю часто дотримуються девізу утилітаризму Джеремі Бентама: «найбільше благо для найбільшої кількості», - звичайно, такий підхід залишає меншини незадоволеними, і як у філософії, так і в  соціальних науках та у контексті медицини він не може бути застосований без шкоди (1). Персоналізована медицина навпаки базується на принципі, що кожен пацієнт унікальний і може отримати або не отримати користь від лікування, яке є «статистично прийнятним» для групи. Хронічні захворювання створюють додаткові проблеми через внутрішні або зовнішні фактори, які до того ж змінюються з часом, а це означає, що те, що працює сьогодні, може бути неефективним завтра, - отже, критично важливо враховувати особисту еволюцію пацієнта з часом.

Сучасне клінічне фенотипування скелетно-м’язового болю надає дуже обмежену доказову підтримку персоналізованій медицині. В наведеній статті обговорюється потенціал соматосенсорного фенотипування для сприяння персоналізованій медицині для прогнозування ефектів лікування.

Включення соматосенсорних показників у сигнатури біомаркерів, тобто набору заходів, які разом пов’язані з результатами, є потенційно більш корисним, ніж прагнення до ідентифікації окремих біомаркерів. Пропонується шлях, який передбачає: (1) ідентифікацію клінічно застосовних заходів, які є специфічними для клінічних умов; (2) асоціація соматосенсорних фенотипів з результатами; (3) багатосайтова реплікація; та (4) визначення клінічних переваг у рандомізованих контрольованих дослідженнях.

 

 

1. Curatolo, M. (2023). Personalized medicine: Somatosensory phenotyping in musculoskeletal pain conditions. European Journal of Pain, 27, 1099–1106. https://doi.org/10.1002/ejp.2119

 

к.мед.н. Іскра Ю.А.

 

Для тих, хто прагне досконалості:

Зверніть увагу на Цикли удосконалення з Анестезіології, інтенсивної терапії, невідкладної допомоги далі

На найближчих циклах серед іншого:

- Нові критерії сепсису у дітей,

- Чому необхідно володіти міжнародними узгоджувальними документами з терапії сепсису як для дітей, так й для дорослих,

- Власне самі узгоджувальні документи,

- Новий узгоджувальний документ з використання глюкокортикоїдів при критичних станах у дітей та дорослих,

- та багато іншого...