Клінічна значущість силових тренувань у жінок з фіброміалгією: систематичний огляд і мета-аналіз
В доступних медичних виданнях збільшилась кількість робіт, в яких оцінювалися ефекти силового тренування (РТ) у пацієнтів з фіброміалгією, таким чином, мета приведеного дослідження (1) полягала в оцінці клінічної значущості та ефективності РТ щодо інтенсивності болю, функціональності та тяжкості захворювання, зокрема у жінок з фіброміалгією, шляхом систематичного огляду з мета-аналізом.
В аналіз були включені рандомізовані контрольовані дослідження, проведені за участю жінок віком від 18 років з фіброміалгією. Оцінку якості дослідження проводили за шкалою PEDro, крім того, використовувалися рекомендації GRADE.
Глобальний мета-аналіз виявив статистично значущі відмінності в групі РТ, порівняно з контрольною групою щодо інтенсивності болю (SMD= −0,49; 95% ДІ [−0,74, −0,24], p=0,0001), функціональності (SMD= −0,23; 95% ДІ [0,01, 0,45], p=0,04) та тяжкості захворювання (SMD= −0,58; 95% ДІ [−0,90, −0,26], p=0,0005). Було отримано клінічно значущі покращення загального результату трьох досліджуваних змінних на користь РТ.
Отже, РТ ефективна для зменшення інтенсивності болю, функціональності та тяжкості захворювання у жінок з фіброміалгією і ці покращення є клінічно значущими.
1. Álvaro-José Rodríguez-Domínguez and al. Clinical relevance of resistance training in women with fibromyalgia: A systematic review and meta-analysis. European Journal of Pain: July 2023 - Volume 27, - Issue 6. https://doi.org/10.1002/ejp.2161
к.мед.н. Іскра Ю.А.
Очікуємо на найближчих циклах на нашій кафедрі:
Спеціалізація з дитячої анестезіології далі
Спеціалізація з дитячої анестезіології (для педіатрів) далі
ТУ Неонатальна інтенсивна терапія далі