Континуум сенсорних профілів у хворих на цукровий діабет з невропатією та болем і без них
Кількісне сенсорне тестування (QST) оцінює функціональну цілісність аферентів малих і великих нервових волокон і центральних соматосенсорних шляхів. Вважалося, що QST забезпечує розуміння механізмів нейропатії і дане дослідження було спрямоване на те, щоб проаналізувати профілі та фенотипи QST у пацієнтів із цукровим діабетом та з’ясувати, чи можуть вони бути задіяні для автоматичного розпізнавання пацієнтів із болем і нейропатією та без них.
Було виконано стандартизований протокол QST і отримані результати аналізувались для чотирьох груп суб’єктів: хворих на цукровий діабет із больовою (pDSPN; n = 220) та неболючою дистальною симетричною полінейропатією (nDSPN; n = 219), діабетиків без нейропатії (pDS; n = 23) і здорових суб’єктів без діабету ( n = 37). На підставі результатів QST суб’єктів з цукровим діабетом додатково розподілили на чотири попередньо визначені прототипи фенотипу: сенсорна втрата (SL), термічна гіпералгезія (TH), механічна гіпералгезія (MH) і здорові особи.
В результаті - пацієнти в групі pDSPN показали найбільшу гіпочутливість («втрату функції»), а пацієнти з цукровим діабетом показали найнижчу, зі статистично значущим підвищенням порогів відчуття теплової, термічної та механічної чутливості та болю. Відповідно частота фенотипу SL була достовірно вищою в підгрупі pDSPN (41,8%), ніж очікувалося ( p < 0,0042).
Існує континуум у сенсорних профілях пацієнтів з діабетом з більш вираженою втратою чутливості в групі pDSPN, що, ймовірно, відображає дегенерацію соматосенсорних нервових волокон.